Wiedza jest bezcenna, choć w wielu aspektach życia ma z góry jasno określoną cenę. Wykształcenie pozwala nam uzyskać pracę na lepszym stanowisku, co jednak, gdybyśmy chcieli wykorzystać ją w zupełnie inny sposób? Chodzi tu oczywiście o udzielanie korepetycji. Jeżeli posiadamy szeroką wiedzę z danej dziedziny lub nauki, możemy bez większych problemów dzielić się nią z innymi – a co najważniejsze, uzyskiwać dodatkowy dochód. Czy udzielanie korepetycji ma sens i jak się do tego zabrać od strony prawnej?
Czy to dobry pomysł na zarobek?
Bycie korepetytorem to doskonały sposób na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Wymagana jest jednak od nas doskonała wiedza w danym zakresie oraz umiejętność jej przystępnego przedstawienia. Godzina korepetycji kosztuje średnio 50 zł, a jest to dosyć niszowa stawka.
Ile można na tym zarobić?
Najwięcej pieniędzy zarobią osoby, które udzielają korepetycji z nauk ścisłych – a więc fizyki czy matematyki. To właśnie one sprawiają uczniom najwięcej problemów. Rynek ten jest jednak dosyć przesycony, a większość uczniów posiada swoich sprawdzonych korepetytorów, których poleca swoim znajomym. Początkowo może być więc trudno zyskać „klientów”, być może zmuszeni będziemy oferować stosunkowo niskie stawki.
Udzielanie korepetycji a kwestia prawna.
Niestety, jeżeli chcemy być uczciwi wobec prawa – zyski uzyskane z tytułu udzielania korepetycji podlegają odpowiedniemu podatkowi. Przychody z korepetycji uznawane są za dochody z innych źródeł.