Niektóre branże rządzą się własnymi prawami, toteż niejednokrotnie podczas procesu rekrutacyjnego możemy zetknąć się z terminem „dzień próbny”. W szczególności mowa tu o pracy w handlu, usługach czy gastronomii. Na czym więc polega dzień próbny i czemu tak naprawdę służy?
Dzień próbny – co to takiego i w jakim celu się go stosuje?
Dzień próbny, jak już z samego nazewnictwa można się domyśleć, jest niczym innym, jak swego rodzaju przetestowaniem pracownika i pracodawcy. Korzyści z dnia próbnego czerpią bowiem obydwie strony. Pracownik ma szansę sprawdzić, czy dana praca mu odpowiada, a z kolei pracodawca już pierwszego dnia ocenić może, czy dana osoba do takiej pracy i zespołu pasuje.
Uzyskaj informacje.
Jeżeli nigdy wcześniej nie mieliśmy styczności z daną branżą, koniecznie zapoznajmy się z jej realiami. Warto także zasięgnąć informacji co do konkretnej firmy, która zaprosiła nas na dzień próbny. Koniecznie sprawdźmy więc, jakie umiejętności powinien posiadać pracownik na interesującym nas stanowisku – już na tym etapie jesteśmy w stanie ocenić, czy taka praca będzie czymś, co w naszym przypadku się sprawdzi.
Podczas dnia próbnego.
Podczas dnia próbnego najpewniej zostaniesz przytłoczony ilością nowych informacji – warto więc zabrać ze sobą coś, na czym będziesz mógł zapisać wszystkie wskazówki od pozostałych pracowników i samego pracodawcy. W taki sposób pokażesz, że jesteś osobą zaangażowaną i gotową na uzyskanie nowej wiedzy. Nie wahaj się również zadawać pytań, jak i po prostu obserwować tego, co się dokoła Ciebie dzieje.