Dyski zewnętrzne mogą mieć szerokie zastosowanie. Niekiedy wykorzystujemy je wyłącznie jako magazyn danych, np. do backupów czy zapisywania różnych zdjęć i filmów. Ten rodzaj nośnika jest jednak równie chętnie wykorzystywany w pracy fotografów, operatorów filmowych czy grafików. Zanim sięgniemy po konkretny dysk zewnętrzny, warto rozważyć jego najważniejsze parametry.

Jaki dysk zewnętrzny kupić – HDD czy SSD?

Pierwsza, być może najważniejsza kwestia, to rodzaj nośnika. Wybrać dysk zewnętrzny HDD czy SSD? Różnica jest znacząca. HDD, zwany dyskiem talerzowym, ze względu na swoją konstrukcję składającą się z obracających się talerzy, osiąga znacznie niższe prędkości zapisu i odczytu niż nośniki półprzewodnikowe. Ze względu na ruchomą konstrukcję jest też bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne i mniej wydajny energetycznie. Dyski zewnętrzne SSD, znane jako nośniki półprzewodnikowe, charakteryzują się wysokimi prędkościami odczytu i zapisu, odpornością na uszkodzenia, a także niskim zużyciem energii. Jeśli potrzebujemy dysku wyłącznie do magazynowania danych, tańszy dysk HDD powinien nam w zupełności wystarczyć. Jeśli jednak nośnik wykorzystywany jest do przenoszenia danych między urządzeniami i zależy nam na wysokiej prędkości przesyłu tych danych, lepszym wyborem będzie SSD.

Dysk zewnętrzny a pojemność

Jaki dysk zewnętrzny kupić, by wystarczył nam na przechowywanie dużej liczby plików? Na rynku najczęściej dostępne są dyski zewnętrzne SSD o pojemności od 1TB do nawet 8TB. Chyba najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest nośnik 1TB lub 2TB. Taka pojemność w zupełności wystarczy zarówno do przechowywania kopii zapasowych z laptopa, zdjęć i filmów z wakacji, jak i gier do konsoli. Jeśli jednak pracujemy jako zawodowy fotograf czy kamerzysta i mamy na co dzień do czynienia z dużymi plikami, lepszym rozwiązaniem może okazać się dysk 4TB lub nawet 8TB.

Jak wybrać dysk zewnętrzny pod względem szybkości?

W zależności od tego, do czego chcemy wykorzystywać dysk, inne prędkości zapisu i odczytu będą nas interesować. Z pewnością w pracy fotografa czy montażysty dużo lepszym rozwiązaniem okaże się nieco szybszy dysk. Prędkość odczytu i zapisu w głównej mierze zależy od interfejsu, czyli sposobu, w jaki łączy się on z laptopem czy innymi urządzeniami. Jeszcze nie tak dawno mieliśmy do czynienia z dyskami przenośnymi USB 2.0 lub USB 3.0. Obecnie jednak coraz częściej pojawiają się nośniki USB 3.2 Gen 1 lub 2×2, które osiągają dużo wyższe prędkości. Przykładem mogą być dyski zewnętrzne marki Samsung, np. SSD T9. Dzięki interfejsowi USB 3.2 Gen 2×2 i wykorzystaniu protokołu NVMe™ może on osiągać prędkość sekwencyjnego odczytu i zapisu do 2000 MB/s*. Oznacza to, że zaledwie w ciągu 1 sekundy jest w stanie przesłać plik wielkości 2GB.

Artykuł przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

* Wydajność zależy od konfiguracji urządzenia głównego. By osiągnąć maksymalną prędkość sekwencyjnego odczytu i zapisu wynoszącą nawet 2.000 MB/s, urządzenie główne i kable połączeniowe muszą być zgodne ze standardem USB 3.2 Gen 2×2 i musi być włączony tryb UASP.