Początek roku to dla wszystkich osób zarabiających obowiązek rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Wypełnienie deklaracji PIT jest niezbędne. Zaniechanie tego obowiązku może wiązać się z karą nałożoną przez Urząd Skarbowy. Na szczęście dzisiaj ryzyko takiej sytuacji jest zdecydowanie mniejsze w związku ze zmianami, jakie w tej kwestii zaszły. Niemniej nie wszystkie przychody uwzględniane są w dostępnych w rządowej aplikacji dokumentach. Niezależnie od wysokości uzyskanego przychodu należy więc pamiętać o tym, że wypełnić właściwy formularz i zrobić to w odpowiednim czasie.

1.Co zrobić, aby rozliczyć PIT – 37?

2.Jak wygląda rozliczenie przychodów ewidencjonowanych?

3.Kto może skorzystać z należnego ryczałtu?

4.Jakie są limity wysokości dokonanych odliczeń?

Co zrobić, aby rozliczyć PIT – 37?

Najczęściej wypełniane zeznanie PIT to oczywiście PIT – 37. Złożenie takiej deklaracji PIT nie musi dzisiaj być żadnym problemem. Wystarczy skorzystać z rządowej platformy, logując się na jeden z kilku sposobów. Dostęp do zeznania podatkowego można uzyskać, wykorzystując:

-profil zaufany;

-bankowość elektroniczną;

-e-dowód;

-dane podatkowe z poprzedniego roku.

Można sięgnąć również po aplikację mObywatel, której obsługa jest bardzo prosta. Korzystanie z kwalifikowanego podpisu elektronicznego nie jest w tych przypadkach konieczne. Osoby decydując się na rozliczenie z fiskusem właśnie taką drogą otrzymają urzędowe poświadczenie odbioru po wysłaniu formularza do urzędu. Jest to dokument potwierdzający złożenie formularza PIT i to niezależnie czy rozliczamy się na zasadach ogólnych, czy w formie ryczałtu. E – pity to naprawdę dobre rozwiązanie. PIT online składa się prosto i bez żadnych problemów, a PIT 28 online nie jest tu żadnym wyjątkiem.

Ci, którzy nie chcą korzystać z tego nowoczesnego narzędzia mogą postawić na złożenie zeznania w tradycyjny sposób. Można wówczas pojawić się osobiście w Urzędzie Skarbowym bądź wysłać dokument pocztą, pamiętając jednak, że decydująca jest dana wpłynięcia do urzędu, a nie data nadania przesyłki.

Jak wygląda rozliczenie przychodów ewidencjonowanych?

Zeznanie podatkowe PIT muszą złożyć również osoby prowadzące działalność gospodarczą. Warto pamiętać, że w przypadku działalności gospodarczej w grę wchodzi kilka możliwości do wyboru. Najczęściej przedsiębiorcy decydują się na zastosowanie przychodów ewidencjonowanych. Ci, które prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej chcą rozliczać właśnie w taki sposób muszą sięgnąć po formularz PIT 28. Musi on trafić do Urzędu Skarbowego do 28 lutego. Ważne jest, aby dołączyć do niego wszystkie niezbędne załączniki. Ci, którzy rozliczają się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych są zobowiązani do sięgnięcia właśnie po ten formularz. UWAGA: w takim przypadku nie można odliczyć kosztów uzyskania przychodu. Forma opodatkowania jest uproszczona, ale wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Jeśli chcesz rozliczyć PIT 28, a nie wiesz, jak to zrobisz, pomocna będzie PIT 28 instrukcja.

Kto może skorzystać z należnego ryczałtu?

Z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mogą skorzystać osoby osiągające przychód w związku z najmem, podnajem, dzierżawą lub poddzierżawą. Oznacza to, że jeśli wynajmujesz komuś mieszkanie i osiągasz w związku z tym przychód, masz obowiązek złożyć odpowiednią deklarację PIT do urzędu skarbowego. Jest to możliwe także w przypadku pozarolniczej działalności gospodarczej. To rozwiązanie stworzone także z myślą o osobach duchownych.

Jakie są limity wysokości dokonanych odliczeń?

Podatnicy rozliczający przychód mogą dokonać również rozmaitych odliczeń, co sprawi, że należy podatek będzie zdecydowanie niższy. W grę wchodzą oczywiście rozmaite koszty uzyskania przychodu. Trzeba jednak pamiętać, że za za dany rok podatkowy można odliczyć tylko określone kwoty. Stosowane są różne limity, których w formularzu PIT nie można przekroczyć. Przede wszystkim trzeba wskazać, że ubezpieczenia zdrowotne nie są już odliczane. Istotną ulgą jest oczywiście kwota wolna od podatku, która obecnie jest naprawdę wysoka. W przypadku wysokości osiągniętego dochodu do kwoty trzydziesty tysięcy złotych podatnik nie zapłaci podatku. Jeśli chodzi o darowizny na cele pożytku publicznego i inne o podobnym charakterze, to ich wysokość również nie jest ograniczona. Nie mogą one przekroczyć sześciu procent dochodu. Warto dodać, że odliczyć od podatku, a więc wykazać w zeznaniu PIT można również wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego. Limit odliczeń w tym przypadku jest również określony. Sprawdź go dokładnie zanim złożysz zeznanie.

Uzyskane przychody zawsze muszą być rozliczone z fiskusem. Nie ma przy tym znaczenia, jakie są źródła przychodów. Czy pochodzą one z najmu prywatnego, umowy o pracę czy działalności gospodarczej. Przychody opodatkowane są określonymi stawkami podatku, które obowiązują do końca roku podatkowego. W zdecydowanej większości przypadku odpowiednie dokumenty nie są składane w roku podatkowym, ale po jego zakończeniu. Pamiętaj, aby w zeznaniu zawsze wykazać wszystkie źródła przychodów. Oznacza to, że uwzględniasz nie tylko umowę o pracę czy przychody z prowadzonej działalności, ale również inne źródła przychodów. Dzięki temu unikniesz problemów z fiskusem, które mogą być naprawdę bardzo nieprzyjemne. Rozliczenie PIT to coś, o czym należy pamiętać.

W tej kwestii warto dowiedzieć się wszystkiego, co możliwe, na temat przychodów opodatkowanych, jeśli chodzi o zeznania PIT, jeśli ma się działalność opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym, czy o sprzedaży przetworzonych produktów rośslinnych. Wszystko zależy od działalności, ważne, by dowiedzieć się jak najwięcej.